25. این خوب است که افراد فراموش می‌کنند

25.  این خوب است که افراد فراموش می‌کنند
  • 31 اردیبهشت 1402
  • 3 بازدید
دقیقه مطالعه2

فراموش کردن چیزها دردسرساز است. در بهترین حالت، کمی آزاردهنده است («کلیدم را کجا گذاشتم؟») و در بدترین حالت می‌تواند باعث شود با شهادت ناقص شاهدان عینی، افرادی به‌اشتباه به زندان بیافتند. چطور ممکن است این ناهنجاری در انسان وجود داشته باشد؟ چرا ما نقصی این‌چنینی داریم؟

درواقع این‌طور نیست. در مورد هر یک از ورودی‌های حواس چندگانه و تجربیاتی که هر دقیقه، هرروز، هرسال و در طول زندگی خوددارید، فکر کنید. اگر شما همه‌چیز را به خاطر بسپارید، دیگر قابلیت عملکرد نخواهید داشت. باید بعضی چیزها را فراموش کنید. مغز شما دائماً تصمیم می‌گیرد چه چیزی را به خاطر بسپارد و چه چیزی را فراموش کند. این تصمیمات ممکن است همیشه انتخاب‌های مفیدی نباشد، اما به‌طورکلی این تصمیمات (که عمدتاً ناخودآگاه است) شمارا زنده نگه می‌دارد!

یک فرمول برای نشان دادن اینکه شما تا چه اندازه فراموش خواهید کرد

در سال 1886، هرمان ایبینگهاوس یک فرمول برای محاسبه میزان کمرنگ شدن خاطرات در طول زمان ارائه کرد:

25fig2.png

که در آن R میزان ماندگاری در حافظه، S قدرت نسبی حافظه و t زمان است. این فرمول به یک نمودار می رسد که شبیه شکل 25.1 است. این منحنی «فراموش کردن» نامیده می شود و نشان می دهد که ما به سرعت اطلاعات را فراموش می کنیم مگر اینکه در حافظه بلند مدت ذخیره شود.

25fig1.jpg
25.1 منحنی فراموش کردن هرمان ایبینگهاوس
خلاصه نکات
  • افراد همیشه فراموش می کنند.
  • آنچه که افراد فراموش می کنند برمبنای انتخابی آگاهانه نیست.
  • هنگام طراحی، خاصیت فراموشی را در ذهن داشته باشید. اگر برخی از اطلاعات واقعا مهم هستند، به حافظه افراد برای به خاطر سپردن آنها اعتماد نکنید. در طراحی خود محلی برای نمایش اطلاعات در جاهای مورد نیازشان، قرار دهید یا راهی پیدا کنید تا آنها بتوانند اطلاعات را به راحتی پیدا کنند.

ثبت دیدگاه