18. افراد متن با طول خط بلند را سریع‌تر می‌خوانند، اما متنی با طول خط کوتاه را ترجیح می‌دهند

18. افراد متن با طول خط بلند را سریع‌تر می‌خوانند، اما متنی با طول خط کوتاه را ترجیح می‌دهند
  • 31 اردیبهشت 1402
  • 6 بازدید
دقیقه مطالعه2

آیا تا به ‌حال پیش آمده که در مورد اندازه ستون‌های متنی جهت استفاده روی صفحه‌نمایش نیاز به تصمیم‌گیری داشته باشید؟ آیا باید یک ستون طویل با 100 حرف در هر خط باشد؟ یا یک ستون کوتاه با 50 کاراکتر در هر خط؟ یا چیزی میان این دو؟ پاسخ شما به این بستگی دارد که آیا می‌خواهید افراد سریع‌تر بخوانند و یا صفحه را دوست داشته باشند.

مری دیزون (2004) تحقیقاتی در مورد طول خط انجام داد و از مطالعات دیگران نیز استفاده کرد تا تعیین کند افراد چه طول خطی را ترجیح می‌دهند. تحقیقات او نشان داد که 100 کاراکتر در هر خط، طول مطلوب برای خواندن با سرعت مناسب روی صفحه‌نمایش است، اما ما طول خط کوتاه یا متوسط (45 تا 72 حرف در هر خط) را ترجیح می‌دهیم. شکل 18.1 نمونه‌هایی از طول خط کوتاه و بلند را نشان می‌دهد.

18fig1.png
شکل 18.1طول خط، سرعت و اولویت، www.maderalabs.com
خطوط با طول بلندتر راحت‌تر خوانده می‌شوند زیرا هنگام خواندن آن‌ها تداخل کمتری در جریان ساکادها و سکوت‌ها ایجاد می‌شود.

هرزمانی که شما به انتهای یک خط می‌رسید، ساکاد را قطع می‌کنید و حرکات چشم را ثابت می‌کنید. طول خط کوتاه‌تر وقفه‌های بیشتری در طول خواندن کل متن ایجاد می‌کند.

این تحقیق همچنین نشان داد که ما می‌توانیم یک متن تک‌ستونی عریض را سریع‌تر از متنی چند ستونی بخوانیم، اما ما صفحه‌بندی چند ستونی را مانند آنچه در شکل 18.2 نشان داده‌شده است، بیشتر می‌پسندیم.

18fig2.png
شکل 18.2افراد متن تک‌ستونی عریض را سریع‌تر می‌خوانند، اما چندین ستون را بیشتر می‌پسندند

اگر از افراد بپرسید کدام شکل صفحه‌بندی را ترجیح می‌دهید، آن‌ها صفحه‌بندی چند ستونی با طول خط کوتاه را انتخاب می‌کنند. جالب‌توجه است، اگر از آن‌ها بپرسید کدام‌یک را سریع‌تر می‌خوانند، آن‌ها بازهم اصرار دارند که صفحه‌بندی با ستون‌های چندگانه و طول خطوط کوتاه را سریع‌تر می‌خوانند، حتی اگر داده‌های کمی، چیزی غیر از این را نشان دهد.

خلاصه نکات
  • تعیین طول خط یک چالش است: یا برای احترام به سلیقه افراد، از طول خط کوتاه و صفحه‌بندی چندین ستونی استفاده می‌کنید و یا با آگاهی از اینکه افراد متن تک‌ستونی عریض را سریع‌تر می‌خوانند، برخلاف ترجیح و سلیقه مخاطبان حرکت می‌کنید و به آن‌ها کیفیت خواندن بهتری می‌دهید.
  • اگر سرعت خواندن واقعاً یک مسئله باشد، از یک طول خطی بلند (100 کاراکتر در هر خط) استفاده کنید.
  • اگر سرعت خواندن کمتر اهمیت دارد، از طول خطی کوتاه (45 تا 72 حرف در هر خط) استفاده کنید.
  • برای یک مقاله چندصفحه‌ای، استفاده از صفحه‌بندی چند ستونی و طول خطی کوتاه (45 حرف در هر خط) را در نظر بگیرید.

ثبت دیدگاه