15. تشخیص الگو به افراد کمک می‌کند که حروف را در قلم (فونت)های مختلف شناسایی کنند

15. تشخیص الگو به افراد کمک می‌کند که حروف را در قلم (فونت)های مختلف شناسایی کنند
  • 31 اردیبهشت 1402
  • 43 بازدید
دقیقه مطالعه4

سال‌هاست افراد در مورد اینکه کدام قلم بهتر، زیباتر و خواناتر است، اختلاف ‌نظر دارند و نمونه بارز آن در مورد استفاده از دو نوع قلم «گوشه‌دار» و «بدون گوشه» است. بعضی استدلال می‌کنند که قلم‌های بدون گوشه چون ساده هستند؛ به‌راحتی قابل‌ خواندن هستند. دیگران ادعا می‌کنند که قلم‌های گوشه‌دار به‌راحتی قابل‌خواندن هستند چون گوشه‌ها چشم را به سمت حرف بعدی هدایت می‌کنند. در حقیقت، تحقیقات مختلف هیچ تفاوت و ترجیحی در فهم و یا سرعت خواندن فونت‌های گوشه‌دار و بدون گوشه، نشان نمی‌دهد.

افراد از طریق تشخیص الگو، حروف را شناسایی می‌کنند

چگونه است که شما می‌توانید تمام علامت‌های موجود در شکل 15.1 را به‌عنوان حرف A تشخیص دهید؟

15fig1.jpg
شکل 15.1 ما می‌توانیم حروف را در اشکال مختلف تشخیص دهیم.

شما تمام نسخه‌های حرف A را از حفظ نیستید. در عوض، یک الگوی ذهنی از آنچه A به نظر می‌رسد برای خود ساخته‌اید. وقتی چیزی شبیه به آن می‌بینید، مغز شما این الگوی ذهنی را تشخیص می‌دهد. (برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تشخیص اشکال، بحث تئوری نمادهای هندسی در فصل «افراد چگونه می‌بینند» را ببینید.)

طراحان از قلم‌ها برای خلق فضای روحی، نام تجاری یا تولید ارتباط استفاده می‌کنند. برخی از خانواده‌های قلم، دوره زمانی (قدیمی در مقابل مدرن) را به خاطر می‌آورند، درحالی‌که دسته دیگر، رسمی بودن و یا فانتزی بودن را بیان می‌کنند. با این‌ حال قلم انتخابی شما تا زمانی که آن‌قدر تزئینی نباشد که خوانایی آن دشوار شود، تفاوت چندانی نمی‌کند. با این‌ حال طراحی برخی از فونت‌ها با توانایی مغز برای تشخیص الگوهای نوشتاری تداخل می‌کنند.

شکل 15.2 قلم‌های مختلف تزئینی را نشان می‌دهد. اولین فونت به‌ راحتی قابل‌خواندن است. خواندن قلم‌های دیگر به‌تدریج سخت‌تر می‌شوند. ساختار این قلم‌ها باعث می‌شوند که مغز به‌ سختی بتواند الگوهای حروف را تشخیص دهد.

15fig2.jpg
شکل 15.2 برخی از فونت‌های تزئینی قابل‌خواندن هستند، اما خوانایی بعضی دیگر کمتر است.
درباره نوع فونت، تایپوگرافی و قابلیت خواندن بیشتر بدانید

اگر شما علاقه‌مند به خواندن مقالات بیشتری در مورد نوع فونت، تایپوگرافی و خوانایی هستید، از این سایت عالی استفاده کنید:

http://www.alexpoole.info/academic/literaturereview.html
    

اگر خوانایی قلم سخت باشد، متن معنای خود را از دست خواهد داد

هیونجین آهنگ و نوربرت شوارتز (2008) کاغذی حاوی دستورالعملی در مورد نحوه یک تمرین ورزشی به افراد دادند. اگر در نوشتار دستورالعمل‌ها از یک فونت خوانا استفاده‌ شده بود، افراد میزان زمان لازم برای انجام تمرین ورزشی را به‌طور متوسط حدود هشت دقیقه تخمین می‌زدند و آن را تمرینی دشوار نمی‌دانستند. همچنین مایل بودند که این تمرین را به تمرینات روزانه خود اضافه کنند؛ اما وقتی دستورالعمل را با یک فونت بیش ‌از حد تزئینی چاپ کردند و به افرادی دیگر دادند، تخمین افراد برای انجام این تمرین تقریباً دو برابر قبل بود (15 دقیقه) و افراد تمرین را عملی دشوار حساب می‌کردند (شکل 15.3) و نیز کمتر مایل بودند که این را در برنامه خود قرار دهند.

15fig3.jpg
شکل 15.3 اگر متن مورد استفاده برای دستورالعمل، از لحاظ خوانایی دشوار باشد، همان‌طور که قسمت پایین متن این‌گونه است، خواننده نیز فکر می‌کند خود دستورالعمل نیز دشوار است
خلاصه نکات
  • قلم‌های گوشه‌دار و بدون گوشه از نظر خوانایی برابر هستند.
  • فونت‌های غیرمعمول یا بیش ‌از حد تزئینی می‌توانند با شناخت الگوی ذهنی تداخل کنند و سرعت خواندن را کاهش دهند.
  • اگر افراد با خواندن قلم مشکل داشته باشند، این احساس سختی را به معنی متن نیز منتقل می‌کنند و نتیجه می‌گیرند که موضوع متن نیز کار سختی برای انجام است.

ثبت دیدگاه